Aydınlatmanın Kullanıldığı Alanlar

Aydınlatma insan hayatında çok büyük öneme sahip olan bir kavramdır. Yıllardan beridir de insan hayatında vardır. Mumla başlayan serüven zamanla daha değişik metotları da geçtikten sonra ampulle devam etti. Aydınlatma sadece ampul ve ışıklandırma amacı ile başlarda insanlara yardımcı olsa da artık kullanıldığı birçok alan var.

Aydınlatmayı önemli kılan sebeplerden biride ara ara yaşanan arızalardan meydana gelen elektrik kesilmeleridir. Bu kesilmeler ile aydınlatmanın ne kadar önemli bir şey olduğunu anlıyoruz. Bunun dışında aydınlatma daha bir sürü alanda karşımızdadır. Özellikle reklam ve tasarım alanında aydınlatma sıkça kullanılıyor ve bu iki alanın olmazsa olmazı konumunu dolduruyor.

Fizyolojik ve Dekoratif Aydınlatma

Aydınlatma ihtiyacını karşılayan aydınlatma türüne fizyolojik aydınlatma ismi veriliyor. Tasarım ve estetiğin ön plana çıktığı alanda dekoratif aydınlatmadır. Fizyolojik aydınlatma renk, cisim ve diğer tüm olguların net bir şekilde görünmesi amacını güderken, dekoratif aydınlatma daha farklıdır. Burada amaç güzel aydınlatıp net göstermek değil, tasarımı tasarlandığı gibi gösterebilmektir. Buna göre ışığın şiddeti ayarlanır.