Evlerde Elektrik Tasarrufu Nasıl Elde Edilir?

Evlerde elektrik tasarrufu yapmak için enerji verimi düşük modelli eşyaları seçmek gerekir. Enerji verimli sınıftan alınan kaliteli beyaz eşyalar her zaman elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gereken A sınıfı modelleri tercih etmeniz. Ufak ipuçları ile elektrikten tasarruf yapabilirsiniz.

Evlerde Elektrik Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Beyaz eşyalarınızı yerleştirirken duvar kısımdan beşer santim boşluk bırakılması gerekir. Çift cam kullanımı ve bina yalıtımının iyi olması elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. Radyatör önünün her zaman boş bırakılması ve termostatik vana takılması ısıdan da tasarruf etmenizi sağlar.

Evinizde kullandığınız fırın, buzdolabı, televizyon ve diğer elektrikli ürünleri alırken modellerine dikkatli bakmalısınız. Fırın kullanımı sırasında kapağını sık açıp kapatmayın. Cam ve seramik kaplar kullanın. Gerek duymadıkça ön ısıtma yapmayın. Çamaşır makinesinde ise makineyi her zaman tam kapasite çalıştırın. Ürünlerinizde ekonomik ve kısa programlar kullanın.

Bulaşık makinesinde ekonomik devirli makineler her zaman elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. Buzdolabında ise dolap ısısı ayarını her zaman ekonomik bölümde tutun. Televizyonu kumandadan kapatmak yerine düğmesinden kapatın. Klima seçimi yaparken termostatlıları almanız tasarruf yapmanızı sağlar. Elektrikli su ısıtıcılarında ise tabanında oluşan kireçleri düzenli olarak temizleyin.

Aydınlatma ürünlerinde ise tasarruflu ampuller kullanın. Kontrollü aydınlatmalar her zaman tasarrufludur. Çok sayıda lamba yerine tek ve yüksek enerjili lambalar kullanın. Dekoratif aydınlatmalarınız varsa devamlı yakmayın. Evinizde kısmi aydınlatma düzeni oluşturun. Gün ışığından yararlanılan sensörlü aydınlatmalarda tasarruf yapmanızı sağlar.