Bahçe Aydınlatma Aplikleri Hakkında Bilgi

Bahçe dekorasyonlarının şıklığını ortaya koyan ve göz kamaştıran aplikler her sezon farklı modelleriyle bahçeleri süslüyor. Hele yaz aylarında akşam saatlerini  hoş vakitlerle geçirmek isteyenler bahçe mobilyası yada bahçe dizaynı kadar aydınlatmasına da önem vermeliler. Öncelikle bahçe aydınlatması hem bahçenin değişik bir formata uyması hem de ışıl ışıl göz kamaştırması için detaylı düşünülmesi gereken bir konu. Peki bahçe aydınlatması yaparken hangi noktalara dikkat etmemiz gerekiyor? Tercih edilen bahçe aydınlatma apliklerinin yanlış konumlanması veya bazı hataları aydınlatmanın verimliliğini düşürür ve geniş alanlara ışığın gitmesinin engeller. O nedenle her zaman bahçe dekorasyonu öncesi aydınlatmanın yeri ve verimliliği hesaplanarak plan yapılmalıdır.

Toplumumuzda genelde aydınlatma ürünlerinin akşam saatleri için işe yaralayacağı düşünülür. Halbuki bu sadece ışığın geceleri kullanılması üzerine yapılan bir yanılgıdır çünkü aydınlatma ürünleri gündüz vakitlerinde de mobilyalarla uyum sağlayacağından dekorasyonda şık bir görüntü verir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da kullanılacak olan ışık malzemelerinin güçlü verimlilikte olmasıdır çünkü ışık ev ortamından ziyade geniş bir alanı aydınlayacaktır. Şu da unutulmamalıdır ki bahçe aydınlatmasında her zaman bahçenin tüm alanını aydınlatmak yerine sadece belli kesimlerini aydınlatması her zaman daha loş bir etki bırakır. Böylece bahçe dizaynınızda geceleri ışık sayesinde daha mükemmel ve estetik bir görüntü sergiler. Aynı zamanda her şeyden önce ışıklandırmanın güvenli olup olmadığı test edilmeli ve o şekilde bahçe aydınlatılmalıdır.

Bahçe Aydınlatma Aplikleri Nasıl Seçilmelidir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bahçelerdeki aydınlatmanın her zaman tamamen aydınlatmak yerine lokal aydınlatma olduğundan emin olmalısınız. Seçeceğiniz bahçe aydınlatma apliklerinin evin yapısına, bahçenin dekoruna ve kullanılan mobilyaların modeline uygun seçerseniz daha şık ve uyumlu bir dizayn elde etmiş olursunuz. Ayrıca eviniz rüzgar alan deniz kenarı sahil evlerinde ise her zaman aydınlatma öncesi bir firmadan yardım almalısınız çünkü aplikler de olmak üzere tüm aydınlatma ürünleri deniz etkisinden kısa bir süre sonra zarar görecektir.

Eğer sabaha kadar açık kalan bahçe aydınlatma apliklerini tercih ediyorsanız kullanılan ürünün tasarruf lambalı olduğuna dikkat etmelisiniz. Böylece gereksiz masraftan da kaçınmış olacaksınız. Işık rengini ise her zaman sağlık ve göz uyumu açısından gün ışığı renginde seçmeli ve insan gözüne yakın konumlandırmamalısınız çünkü oturacağınız ortama yakın olan ışık oturmanızı engellediği gibi gözünüze devamlı rahatsızlık verir. Bitkilerin aydınlatılması için küçük ledli spotlar, havuzun aydınlatılması için de su altına kurulan ledli spotları tercih edebilirsiniz.