Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

  • Ana Sayfa
  • Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bahçe düzenlemesi genel olarak oldukça önemli olan bir konudur. Bahçenin büyüklüğü, dikilecek olan bitkileri yayılma dereceleri, ne kadar aralıklar ile dikim işleminin yapılması gerektiği, oturma alanları ve ışıklandırma gibi oldukça fazla bilgi edinilerek ve düşünülerek tasarlanması gereken bir planlama çalışmasını içinde barındırır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahçe düzenlemesi yaparken bu çiçeği çok beğendim ekeyim ya da şu ağaç çok güzel şurada hoş durur gibi mantıksal hatalara düşememek gerekir. Dikeceğiniz bitki ya da ağaç hakkında detaylı bilgiler edinmeniz düzenlemeniz için olumlu etki yaratır. Bazı ağaç türleri yaprak döken olup konumu itibari ile size sıkıntı yaratabilir, bazı çiçek türleri güneşi çok severken bazıları sadece sabah ya da akşam güneşi ile mutlu olurlar. Bu detayların bilinmemesi ise bahçenizde bir karmaşaya sebep olabilir.

Bunların dışında gelişimi hızlı olup büyük alanları kaplayan bazı çalı türü bitkiler ise bahçenizde ölü alan yaratabilir. Sarmaşık türü ise uzanacak bir alan bulamadığı takdirde baş edilemez bir hal alarak farklı uzantılar çıkarabilir.

Tüm bunarlın yanı sıra aydınlatma ve oturma alanlarınız da düzenleme de önem taşır. Bunlara ilave olarak bahçenizde değerlendirme istediğiniz dekoratif objelerin konumu da son derece önemlidir.

Bahçe düzenlemesine başlamadan önce hangi ağaç türlerini nerede konumlandıracağınıza, çiçeklerin nereye ekilmesi gerektiği ve çiçekli gün sayılarını araştırarak notlar alabilir ve buna göre oturma alanınızı ve ışıklandırmayı da planlayabilirsiniz.