Bahçe Düzenlemesi Yapımı

Yaz ayları ne güzeldir değil. Toprağa düşen ilk yağmur damlaları ile beraber mis gibi toprak kokusu ve çimlerin üzerinde çıplak yürüyerek doğayı, yaşadığını olabildiğine hissetmek.

Size de tüm bu söylenenler harika geliyor değil mi? Yaşadığınızı hissediyorsunuz. Ama elbette olay bu kadar basit değil kimi zaman metropollerde bunu yapabilme şansımız olmuyor ya da bizim bahçeli evimiz olmuyor.

Ama varsa ya da yakın tarihte olacaksa o zaman mutlaka bahçenizi nasıl düzenleyeceğinizi de düşünüyorsunuzdur değil mi? O zaman gelin size biraz ipucu verelim.

Planlama ve Olmazsa Olmazlar

Eğer yeni sahip olacağınız bir bahçeniz varsa öncelikle nasıl bir bahçe istediğinizi ama kağıt üzerinde, ama son sistem tabletlerinizde, cep telefonlarınızda bir biçimiyle planlamalısınız. Bunun için illa Autocad gibi yazılımlar bilmenize gerek yok. Basit bir biçimde Excel’de bile çizerek halledebilirsiniz. Bunu yaparken de bahçenizin ölçüsünü bilmek durumundasınız.

Buna bağlı olarak nasıl bir bahçe hayal ettiğinizi belirlemek durumundasınız. Unutmayın o bahçe sizin ve sizin zevklerinizi yansıtmalı, ortaya kitsch bir görüntü çıkmamalı.

Tüm bunları yaptıysanız bir de bu işin olmazsa olmazları var. Neler derseniz elbette öncelikle bu bahçeyi geceleri de kullanmak için sağlıklı bir bahçe aydınlatma sistemi.

Bunun yanında koltuk ve/veya masa sehpa takımları, belki bir köşede şezlong ya salıncak ve de bahçenin ortasında minik bir şelale ya da heykel konabilecek objeler arasında.