Bahçeler Nasıl Daha İyi Aydınlanır

  • Ana Sayfa
  • Bahçeler Nasıl Daha İyi Aydınlanır

Bahçelerin aydınlatılması konusunda tasarruf ve dayanıklılık gibi başlıkların önemli olduğunu biliyoruz. Evlerde kullanılan aydınlatma ürünlerinden çok daha fazlasının ve çok daha kuvvetlisinin kullanıldığı bahçelerdeki aydınlatma, az sayılmayacak bir maliyete sebep olur. Bu mekânın, bir dış mekân olması da aydınlatma ürünlerinin dayanıklı olmasını zorunlu hale getirir. Bu iki mühim konu dışında bir konu daha var ki, o da bahçenizin aydınlatmasının kaliteli ve yeteri kadar olmasıdır.

İyi Bir Bahçe Aydınlatması İçin 3 Öneri

İyi bir bahçe aydınlatması için kullanılan ışık kaynağının ne haddinden fazla ne de yetersiz oranda olması doğrudur. Bu, o aydınlatma işinin doğru yapılmadığı anlamına gelir ki, aynı zamanda bahçenizde istediğiniz görüntüyü de vermez.

  • Bahçenizde gereğinden fazla aydınlatma, enerji israfının yanında gözleri de yorar. Bu yüzden endirekt aydınlatmalar, yani göze direkt olarak temas etmeyecek ürünler seçilmelidir.
  • 100 watt’tan daha düşük wattlı ampuller tercih edilmemeli. Ama enerji tasarrufunu da göz önünde bulundurarak, bunlar tasarruflu ampuller arasından seçilmelidir. 100 wattın altındaki bir aydınlatma yetersiz kalır ve aydınlatma fonksiyonunu tam olarak yerine getiremez.
  • Bahçenizdeki aydınlatmanın yeterli olmasını istiyorsanız, tıpkı iç mekânlarda olduğu gibi bahçenizde de aydınlatma ürünü ile mekanın büyüklüğü arasındaki orantıya dikkat etmelisiniz. Çok büyük bir bahçeniz varsa, onu aydınlatacak ürünler tercih etmeli; küçük bir bahçeniz varsa, büyük ve fazla aydınlatma ürününden kaçınmalısınız.