Cephe Aydınlatması Nasıl Yapılıyor?

Aydınlatma uygulamaları içinde tercih edilen birçok farklı mekâna farklı aydınlatma ürünleri ve farklı aydınlatma tonlarının kullanılması ile hazırlanır. Özel bir çalışma ve projelendirme gerektiren aydınlatma uygulamalarında aynı zamanda dış mekân aydınlatması da iç mekân kadar önem taşıyor.

Dış mekân aydınlatılması içinde yer alan aydınlatma projeleri içinde yer alan cephe aydınlatması, aydınlatılması istenen binanın cephe alanının yansıması istenen ton uygulamasına göre değişiklik gösterir. Ton uygulaması için ise uzmandan yardım alınabilir.

Cephe Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Genel olarak daha modern binaların yapılmaya başlanması ile cephe aydınlatılmasından soğuk tonlar tercih ediliyor. Soğuk tonlar içinde en çok kullanılan ise beyaz ve mavidir. Metal ya da mermer gibi etkilerin bulunduğu cephelerde soğuk tonlar ile cephe aydınlatması yapılması doğru bir plandır. Bunun yanı sıra taş, tuğla, toprak ve buna benzer daha çok sıcak tonların çağrıştırıldığı mekânlarda sarı, amber gibi sıcak ışık tonlarına yer açılır.

Cephe aydınlatmasında yerden yansıma ya da üstten yansıma gibi farklı tercihlere yer veriliyor. Özellikle tarihi eser aydınlatmalarında cephe aydınlatmaları yerden yapılarak aydınlatılacak olan yere zarar verilmeden aydınlatmanın sağlanması planlanır.

Apartmanlar, çeşitli binalar, belediyeler, alışveriş merkezleri, iş merkezler, oteller ve daha birçok mekânın dış planda ölçümlenerek en doğru cephe aydınlatması ile şekillenmesi estetik açıdan da oldukça şık bir görüntü yakalanmasına sebep olur.