Dekorasyon ve Aydınlatma Arasındaki İlişki Nasıl Kurulur?

  • Ana Sayfa
  • Dekorasyon ve Aydınlatma Arasındaki İlişki Nasıl Kurulur?

Aydınlatma, dekorasyonun en önemli ayrıntılarından biridir. Ev ya da iş yerinizi dekore ederken nasıl ve ne şekilde aydınlatma yapacağınızı çok iyi ayarlamanız gerekir. Evinizin tüm ambiyansını değiştirecek yaratıcı aydınlatma fikirleri sayesinde yaşam alanınızı daha ferah hale getirebilirsiniz. Odanın büyüklüğü, kullanım şekli de aydınlatmada önemli ayrıntıdır.

Dekorasyon Yaparken Aydınlatmanın Önemi

Evinizi dekore ederken aydınlatman ürünlerini doğru merkeze yerleştirmeniz gerekir. Salon, mutfak ya da diğer oturma alanlarınızda kullanacağınız ampullerin renk seçiminde dahi titiz bir çalışma göstermelisiniz. Odanızı daha ferah hale getirmek için gün ışığından mümkün olduğunca yararlanmalı ya da gün ışığını yansıtan ampullerden faydalanmalısınız.

Mutfaklarda özellikle aydınlatma yapılırken tezgah ve dolap içlerinin görünmesi sağlanır. Mutfağınızın boyutuna göre tavana asacağınız lambalar ya da spot lambaları farklı açılardan yerleştirerek mutfağınızı daha ferah hale getirebilirsiniz. Banyo için de spot ışıkları tercih edebilir ve alanı daha geniş hale getirebilirsiniz.

Doğru bir aydınlatma sistemi kurduğunuz zaman eviniz dar dahi olsa geniş mekan gibi gösterebilirsiniz. Gözlerinizi dinlendiren sarı ışığı ise evinizde bolca kullanın. Avizeler, ayaklı lambalar ya da küçük spot ışıkları ile evinizi sihirli bir yaşam alanına döndürmeniz çok kolay. Vurgulamak istediğiniz bölümlere sarkıt lambalar asarak, ortamın hareketliliğine renkte katarsınız. Dekorasyonda kullandığınız renkleri, aydınlatma armatürlerinde de kullanarak ortama farklı bir konsept sağlayabilirsiniz.