Evde Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Aydınlanma insanlık tarihi boyunca özelikle gün ışığının olmadığı zamanlarda ya da gün ışığının ulaşamadığı mekânlarda kullanılagelmiş olan enerjidir. Geçmişten günümüzde kara birçok farklı seçenekler kullanılarak sağlanan aydınlatma, günümüz teknolojisi ile oldukça gelişti. Günümüzde ev, işyeri, kamu alanları ve şehir iç ve dışı alanlarda farklı birçok aydınlatma ürünlerine yer veriliyor.

Ev aydınlatmaları tüm diğer aydınlatma ürünlerinden daha farklı olup, dekorasyona yönelik olarak değişik birçok seçenek ile karşımıza çıkıyor. Ev dekorasyonunu içinde farklı odalara farklı dekoratif önerilerin sunulduğu aydınlatma ürünleri tercih edilebilir. Fakat bu dekorasyonun yanı sıra aydınlatma uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylarda yer alıyor. İnsan psikolojisi için gün ışığının bulunmadığı zamanlarda uykuya rahat geçişin sağlanabilmesi ve normal bir düzeyde hareket yapılabilmesi için gün ışığı rengi olan sarıdan faydalanarak ev aydınlatmasını yapması öneriliyor.

Odalara Göre Aydınlatma Seçimleri Nasıl Olmalı?

Genel olarak hem fikir olunan gün ışığı rengi olup, odaların metre karesine göre kaç ampulün ya da kaç watt değerdeki ışığın aydınlatması gerektiği hesaplanabilir. Bunun yanı sıra mutfak gibi hijyen gerektiren bölümlerde özellikle tezgah kısımlarında led şerit aydınlatmalar öneriliyor. Banyo gibi kısımlarda da gene beyaz ışık tavsiye edilir. Evlerin oturma ve salon gibi alanlarının yanı sıra yatak odası ve koridor gibi bölümlerinde ise loş ışığın halim olması tercih edilir.