Havuz Aydınlatması Yaparken Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

  • Ana Sayfa
  • Bilgi
  • Havuz Aydınlatması Yaparken Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Havuz aydınlatılması su altından ve su üstünden farklı montajlarla yapılır. Su altında kullanılan aydınlatma sistemi, havuz kaplamaları ile uyumlu olursa ortaya daha güzel bir görünüm çıkar. Havuz kaplamasında kullanılan renklere uygun ampuller seçildiği zaman havuzunuza görsel bir bütünlük sağlarsınız.

Havuz Aydınlatılmasında Dikkat Edilecek Noktalar

Suyun ışığı kırma özelliği bulunduğu için bu durumu engellemek için yansımayı azaltan ürünleri tercih edebilirsiniz. Yansımalar giderildiği zaman ortaya güzel bir görünüm çıkar. Dar ışık sağlayan küçük spot lambalar, su altının daha iyi görünmesini sağladığı için havuz aydınlatılmasında kullanılır. Işığı iyi şekilde yansıttığı için havuz kaplamaları daha belirgin şekilde ortaya çıkar.

Aydınlatma yaparken, havuzun içinde enine aydınlatma olacak şekilde yapmalısınız. Havuzun dışında ise boyuna aydınlatma sistemi tercih etmelisiniz. Bu tarz aydınlatma yaptığınız zaman havuzunuz daha net şekilde ortaya çıkar. Yansıma da ortadan kalkmış olur. Havuzlarda bulunan küçük oyukları da aydınlatmada kullanabilirsiniz.

Havuz aydınlatılmasında güvenlik açısından kuru ayakların tercih edilmesi önemlidir. Bakım işlemleri de kuru ayaklık takıldığı zaman daha kolay olur. Metrekare başına bin beş yüz lümen ışık sağlayacak şekilde aydınlatma sistemi uygulanmalı. Havuz üstüne yapılacak aydınlatmaları ise havuz alanının 50 cm mesafesine göre ayarlanmalı. Çok sayıda aydınlatma armatürü kullanmanız ise görüntünün bozulmasına neden olur. Doğru bir sıra ile yerleştireceğiniz aydınlatma ürünleri ile havuzunuzdan gece de iyi bir şekilde ışık verimi alırsınız.