Havuz Aydınlatmasında Sık Yapılan Yanlışlar

İyi tasarlanmış bir yüzme havuzu, neredeyse her atıl arka bahçeyi ailenizin ve arkadaşlarınızın keyif aldığı bir yazlık haline getirebilir. Ancak bu eğlencenin tümü zaman ve para açısından ciddi bir yatırım gerektirir. Bir havuz istemenin kişisel ya da ailevi birçok nedeni vardır: dinlenme, egzersiz, fizik tedavi, eğlendirici vs. dolayısıyla havuz için aydınlatma planı yapmadan önce havuzun hayatınızda neye uyacağına karar vermek gerekir.

  • Havuz Aydınlatma Tasarımı

Açık hava havuzlarında aydınlatma elbette akşam saatlerinde gereklidir. Yapılan hataların başında havuz içi aydınlatmaların seçimi ve yerleşimi gelir. Bu nedenle havuz için düşünen ışık tasarımı, havuzun içindeki ışığın dağılımını optimize etmek için birçok gün ışığı aydınlatma ve elektrikli aydınlatma stratejilerini birleştirir. 

  • Havuz için Optimal Aydınlatma

Havuzda kullanılacak ışık miktarı ne gerekenden az ne de fazla olmalıdır. Havuzun genel enerji kullanımını en aza indirgemek için tüm çevre ışık etkilerini dikkate almak gerekir ve gün ışığı girişi tasarımlarını kontroller de dâhil olmak üzere gerektiği kadar elektrikli aydınlatma ile bütünleştirilmelidir. Havuzda fazla ışık kullanıcıyı rahatsız edeceği gibi gereksiz enerji sarfiyatı anlamına gelir.

  • Estetik Havuz Aydınlatma

Bahçenizde süs için kullandığınız havuz, doğru aydınlatma gereçleri ile son derece estetik bir obje olabilir. Fakat pek çok insan ya çok düşük ayarlı, ya da çok parlak aydınlatma seçenekleri kullanarak havuzu estetik olmaktan çıkarıp rahatsız edici bir bölgeye dönüştürebiliyor.

  • Havuz Çevresi Aydınlatma

Taş döşeme patikalardaki zemin aydınlatmalarından duvar apliklerine kadar havuz çevresindeki aydınlatma dekorasyonu birleşik düşünülmelidir. Önemli objeler vurgu aydınlatması ile bir sanat eseri gibi görünebilir ya da karanlık kör noktalara yerleştirilecek aydınlatma direkleri havuz çevresine hem güvenlik hem de ferahlık hissi verebilir.