İş Yerleri Nasıl Aydınlatılmalı?

İş yerlerinin aydınlatılması konusunda çalışılan mekâna ve üretim durumuna göre farklı aydınlatmalar tercih ediliyor. Fakat iş alanlarında her daim tercih edilen beyaz ışıktır. Beyaz ışık özellikle üretim yapılan alanlarda oldukça önemli olup insan psikolojisinde uyku endeksine etki eden sarı ışıktan ayrılarak insanların daha enerjik olmalarına etki eder. Böylelikle daha verimli bir çalışma alanı yaratılmış olur.

İş Yerlerine Göre Aydınlatma

Fabrika ve buna benzer alanların üretim alanlarında üretim alanında görme yetilerine engel olamayacak fakat gözü de fazla yorarak dikkat eksikliğine sebep olmayacak olan aydınlatma tercih edilmesi gerekir. Aynı durum ofis alanları içinde geçerlidir. Fakat özellikle mağaza tipi alanlarda vitrin aydınlatmalarında sarı ışıktan faydalanıldığı görülebiliyor. Bu uygulama ise vitrinde sergilenmekte olan ürün içeriğine göre değişiklik gösteriyor. Tam bir uyum yakalanabilmesi için bazı vitrin sergilerinde sarı ışıktan faydalanılabilir. İç mekân da ise gen beyaz ışık önerilir.

Cafe, restoran gibi iş alanlarında insanların kendilerini evlerinde hissetmelerine destek olan sarı ışık uygulamasına rastlanır. Bu huzur veren bir detay olduğu için bu mekânlarda sarı ışık kullanımı yaygın olup bu ışığında uykuyu tetikler düzeyde olmamasına dikkat etmek gerekir.

Fabrikalar, ofisler, mağazalar, restoran ya da kafe gibi alanlarda farklı aydınlatma ışık renkleri kullanımına rastlansa da hedef ve beklenti aynıdır. Kullanılan enerjinin aynı etkiyi yaratarak daha iyi bir alan yaratmadır.