Mekâna Göre Aydınlatma Türleri

Aydınlatma insan yaşamında son derece önemlidir. Aydınlatmanın ne şekilde yapılması gerektiği genel olarak bazı planlara uygun olarak yapılır. İç ve dış aydınlama olarak ikiye ayrılmasının yanında kendi içinde de sınıflara ayrılır.

İç Aydınlatmalar

İç aydınlatmalarda genellikle kişisel istekler ön plana çıkar. Ev ve iş yerleri gibi alanların aydınlatılmasında kullanılacak olan ışık rengi, konumu ve sayısı belirlenirken alanın büyüklüğü, duvarın rengi ve eşyalar bu seçimlerde rol oynayan faktörlerdir. Ev ve ofis alanlarının dışında okul, hastane, tiyatro ve buna benzer birçok kapalı alanda profesyonel çözümler üretilerek aydınlatma belirli bir orana ve konuma getirilir.

Dış Aydınlatmalar

Dış aydınlatmalar özelikle suç oranlarını düşürme açısından önemli olup insanların gün ışığının olmadığı zamanlarda karanlıkta kalmamasını sağlar. Sokaklar, parklar, stadyum, Pazar alanları, otogar gibi birçok alanda yapılan aydınlatma türleri iç aydınlatmadan farklıdır. İç mekân aydınlatmalarına nazaran daha güçlü bir enerji ile aydınlatma sağlanan dış mekânlarda doğal aydınlatmadan daha fazla yararlanabilmek için belli çözümler üretilir. Bu da enerji yükünü aza indirmede en ideal yoldu.