Odaya Göre Aydınlatma Kullanımındaki Farklılıklar

Aydınlatma özellikle evler için önemli bir faktördür. Yeterli gün ışığı almayan koridor gibi alanların aydınlatılması da diğer mekânlara göre faklılık yansıtır. Aydınlatma kullanımında hem modern bir çizgi oluşturup hem de ekonomik seçimler yapabilirsiniz.

Koridor Aydınlatması

Koridorlarda illa sarkıt avizelerin kullanılmasına gerek yoktur. Sarkıt avizeler özellikle eşya taşınmasında da zorluk yaşatabilir.  Bunun yerine yarı şeffaf duvar apliklerinden yaralanarak daha kullanışlı ve modern bir görüntü yaratmanız mümkün.

Mutfak Aydınlatması

Mutfaklar da üç çeşit aydınlatma kullanılabilir. Dolap içi aydınlatmalar, tezgâh üstü aydınlatmalar ve de en önemlisi tavanda bulunan ışığı yayan aydınlatma kullanılarak daha ferah bir mutfak yaratabilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatması

Yatak odalarında kullanılan abajurlar genel olarak bir aydınlatma yapsa da kitap okumayı sevenler için zor bir aydınlatmadır. Bunun yerine baş uzu apliklerinde yararlanılabilir. Işığın ayarlanabilir olması da göz yorgunluğu açısından önemlidir. Ayrıca aydınlanma ihtiyacının yataktan kalkmadan olması için başucunda aydınlatma düğmesi konumlandırılabilir. Avize kullanımında ışığı yayan aydınlatmadan kaçınabilirsiniz.

Yemek Odası Aydınlatması

Özellikle yemek masası üzerine konumlandırılacak aydınlatma en ideali olup diğer alanlarda daha loş tercihler kullanabilirsiniz.