Ufak Mekanlar Nasıl Aydınlatılmalı

Ev ya da işyeriniz ufak ise doğru aydınlatma teknikleri kullanarak odalarınızı daha geniş hale getirebilirsiniz. Aydınlatma ürünleri seçerken özellikle eşyaların rengi ile uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz. Hangi noktayı belirgin hale getirecekseniz mutlaka spot ışıklardan faydalanmalısınız.

Ufak Odalar Aydınlatma ile Nasıl Daha Geniş Gösterilir?

Aydınlatma düzeninde farklı aşamalar kullanabilirsiniz. Spot aydınlatma, duvar aplikleri ya da niş aydınlatmaları her zaman odaları daha geniş gösterir. Dolap ya da büfelerinizin içine de küçük led ampuller koyarak evinizin geniş ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Vurgulama yaparken beğendiğiniz bölümleri ortaya çıkarmak istiyorsanız spot ışık ya da direk ışıklardan faydalanabilirsiniz.

Ortam aydınlatmalarında avize, tavan lambaları, güçlü ışığı yayan motifli armatürleri kullanabilirsiniz. Salon ve oturma odalarınızda özellikle sarı ışığı tercih ederseniz gözleriniz yorulmaz ve eşya dekorasyonunuzla büyük uyum sağlarsınız. Mutfak ve çocuk odalarında ise gün ışığı ya da beyaz ışık tercih edilmeli.

Sarkıt lambalar özellikle iş yaptığınız alanlarda tercih edilebilir. Gözleri yormaz ve direk olarak ışığın yayılmasını sağlar. Masanızı daha belirgin hale getirmek için ise ayaklı lambalar ya da geniş avizeler kullanabilirsiniz. Oda ya da salonlarınıza ışıklandırma sistemi yaparken açıyı farklı noktalardan odanıza vermelisiniz. Tavan lambaları ise özellikle mekanlarınız dar ise kullanılır. Renkli ve küçük led ampuller ise hem tasarrufludur hem de odanın havasını kısa sürede değiştirir.