Yemek Odası Aydınlatırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Aydınlatma evin her kısmında olduğu gibi yemek odası kısmında da oldukça önemlidir. Doğru aydınlatmayı yaparken aynı zamanda evini şık göstermeniz de mümkün.

Yemek Odanızı Doğru Aydınlatma Önerileri

Yemek masanızın üzerine sarkıtmalı ve dekorunuza uygun olarak seçeceğiniz bir avize en doğru tercih olacaktır. Bu aydınlatmayı monte ederken masaya çok yakın olmamasına dikkat edin. Yemek masasından en az 60 cm yukarda olması gerekiyor.

Yemek masanızda rutin olarak mum kullanıyor iseniz mumları kesinlikle aydınlatmanın altına denk getirmeyin. Aydınlatmanın olduğu kısımlarda bulunmasına dikkat edin. Böylelikle yemek masanız da daha kaliteli bir aydınlatma gerçekleştirmiş olursunuz.

Yemek odanızda vurgulamak istediğiniz objelerin ve noktaların etrafına yerleştireceğiniz spor aydınlatmalar hem şık bir görünüm elde etmenizi sağlayacak hem de dekoratif bir görünüm kazanmasına sebep olacak. Yemek odanızı sadece spotlar ile değil mutlaka merkezi aydınlatma ile aydınlatmanız gerekir.

Yemek odası aydınlatılırken oldukça sık tercih edilen bir aydınlatma türü de apliklerdir. Aplikler merkez aydınlatma ile uyumlu seçilmelidir. Böylelikle dekorasyon doğru bir şekilde uygulanmış olur.

Yemek odanızı aydınlatırken birden fazla aydınlatma ürünü kullanıyorsanız hepsinin aynı renkte ışık olması gerekir. Yani ana aydınlatma ışığını beyaz ise yan aydınlatma ürünlerinizin ışığı da beyaz olmalı. Ana aydınlatma ışığınız sarı ise yan aydınlatma ürünlerinizin ışığı sarı olmalı. Farklı renklerde ışık veren aydınlatmalar kullanırsanız hem gözleriniz yorulur hem de şıklıktan uzak bir aydınlatma işlemi yapmış olursunuz.